Czy sprowadzenie samochodu z USA to skomplikowany proces?

Opublikowano:
2.7.2024

Tylko w 2020 roku do Polski trafiło 27 588 samochodów zza Oceanu (dane pochodzą z serwisu branżowego Samar). Wobec tego USA jest jednym z 5 krajów, które najczęściej eksportują swoje pojazdy do naszego kraju. Czy sprowadzenie amerykańskiego samochodu jest skomplikowane?

Spis treści:

  1. Zakup samochodu i transport do Polski
  2. Rozliczenie z Urzędem Skarbowym
  3. Rejestracja i inne formalności

Zakup samochodu i transport do Polski

Omawiając proces sprowadzania aut amerykańskich do Polski, pozwolimy sobie przejść od razu do najistotniejszych kwestii, czyli wszystkich etapów następujących po wyborze konkretnego modelu i podjęciu decyzji zakupowej. Jeśli chodzi o sam zakup auta i przetransportowanie go do naszego kraju, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. W przeciwnym razie trzeba osobiście wybrać się do USA, co wiąże się oczywiście z dużymi kosztami. Firmy zajmujące się tym zawodowo liczą sobie co prawda niemałe prowizje, należy również ponieść koszty samego transportu w kontenerze, ale finalnie i tak jest to opcja o wiele bardziej opłacalna. Oszczędzamy również sporą ilość czasu i stresu, ponieważ samodzielna organizacja tak dużego przedsięwzięcia może dla osoby niedoświadczonej wiązać się z licznymi problemami logistycznymi.

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Niestety, po sprowadzeniu auta do Polski czeka nas mało przyjemna wizyta w Urzędzie Skarbowym. Musimy bowiem uiścić opłatę celną (10% wartości samochodu osobowego) i podatek akcyzowy, który wyliczany jest na podstawie pojemności silnika auta Przy jednostce napędowej nie większej niż 2.0 l, podatek wynosi 3,1% wartości samochodu. Za samochód z silnikiem o pojemności powyżej tej wartości zapłacimy już 18,6%. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia VAT-u, którego wartość liczy się od wartości samochodu + cło. Co ważne, ostateczna kwota uzależniona jest od kraju, w którym zapłacimy podatek. Jeśli sprowadzone auto skierujemy do portu w Niemczech, VAT będzie wynosił 19%. W Polsce kwota ta wzrasta do 23%.

Rejestracja i inne formalności

Zgodnie z aktualnymi przepisami, właściciel auta spoza terenu UE musi w ciągu 30 dni zarejestrować swój nowy nabytek. Wiąże się to z kilkoma formalnościami. Urzędnik poprosi bowiem także o dowód nabycia auta, aktualny przegląd, dowód odprawy celnej oraz potwierdzenie opłaty podatków. Jeśli chodzi o przegląd, warto zwrócić uwagę na oświetlenie, ponieważ reflektory i kierunkowskazy trzeba będzie wymienić na te posiadające unijną homologację. Najprawdopodobniej niezbędne okażą się jeszcze inne, drobne naprawy, które wskaże ci twój mechanik.

Prawdą jest, że sprowadzenie i zarejestrowanie samochodu ze Stanów Zjednoczonych nie należy do najprostszych rzeczy. Na szczęście na rynku funkcjonują takie firmy, jak nasza, które chętnie pomogą przejść przez ten proces sprawnie i szybko!

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Dlaczego warto importować samochody elektryczne z USA?

Jeśli chcesz kupić samochód elektryczny, zwróć uwagę na amerykańskiego lidera rynku. Dostępne w sprzedaży modele są zróżnicowane, niskie koszty eksploatacji, a także szeroki wybór najnowocześniejszych modeli sprawiają, że auta elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zapoznaj się z naszym wpisem i sprawdź, dlaczego warto importować samochody elektryczne z USA.

Koszt Naprawy Auta z USA. Czy ciężko naprawić samochody ze Stanów w Polsce?

Kupno auta ze Stanów to przeważnie nie lada gratka dla fanów amerykańskiej motoryzacji. Jednak przed ostatecznym zakupem zawsze należy podzielić się zdjęciami oraz parametrami samochodu z profesjonalnym mechanikiem. Ten wykona wstępną wycenę, ale też wyrazi swoją opinię na temat stanu pojazdu. Musimy pamiętać, że najważniejszym elementem jest wymiana czy naprawa części.

Amerykańskie auta - czym różnią się od europejskich?

Chcesz sprowadzić auto z USA? Zatem poznaj przed transakcją różnice między amerykańskimi pojazdami a tymi europejskimi. Jest dużo różnic, a pewne zmiany w samochodach USA wymuszają konieczność przerabiania auta w Polsce. Dowiedz się, jakie najważniejsze rozbieżności występują między amerykańskimi maszynami a tymi dostępnymi w Europie.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.