Rejestracja auta z USA - na jakie formalności trzeba się przygotować?

Opublikowano:
11.8.2023

Od wielu lat Polacy chętnie sprowadzają auta z USA. Wcale im niestraszne koszty oraz transport, bez których sprowadzenie amerykańskiego pojazdu jest niemożliwe. W całym procesie ściągania auta z USA do Polski trzeba pamiętać również o kwestii jego rejestracji w Polsce. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie formalności musisz się przygotować, gdy chcesz, aby auto z USA legalnie jeździło po polskich drogach.

Urząd komunikacji zaprasza

Rejestracja amerykańskiego pojazdu nie jest skomplikowana. Zanim jednak pójdziesz do Urzędu Komunikacji, upewnij się, czy wszystkie amerykańskie dokumenty zostały przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Idąc do urzędu, powinniśmy dostarczyć urzędnikowi przetłumaczone dokumenty tj. dokument potwierdzający odprawę celną, dokument potwierdzający własność pojazdu, potwierdzenie zapłaty akcyzy oraz faktura zakupu. Z tego względu tak ważne jest, aby w czasie procesu sprowadzania auta uregulować opłaty importowe – chodzi o cło, akcyzę oraz VAT. Nie posiadając dokumentów potwierdzających zapłacenie powyższych opłat, nie będziemy mogli zarejestrować legalnie auta. Ważnym aspektem jest również dostosowanie pojazdu do europejskich dróg. Jeśli nabyliśmy pojazd z typowymi amerykańskimi lampami, układem wydechowym po innej stronie to niestety będziemy musieli przed rejestracją udać się do warsztatu. Przerobienie pewnych elementów będzie konieczne dlatego lepiej wcześniej o tym pamiętać.

Wizyta w Urzędzie Komunikacji

Po skompletowaniu szeregu dokumentów oraz dostosowaniu wszystkich niezbędnych elementów w samym pojeździe możemy nareszcie udać się do Wydziału Komunikacji. W celu sfinalizowania procesu rejestracji pojazdu musisz zabrać ze sobą do Urzędu komplet dokumentów. Do przeprowadzenia rejestracji urzędnik będzie potrzebował dowodu osobistego, umowę kupna-sprzedaży (lub fakturę potwierdzającą nabycie auta), potwierdzenie zapłaty akcyzy, dowodu rejestracyjnego, dokumentu uregulowania opłat celnych oraz świadectwa przeglądu technicznego.

W jakim czasie należy zarejestrować auto po jego nabyciu?

Rejestracja amerykańskiego auta musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia jego nabycia. Jest to więc taka sama zasada jak w przypadku nabycia samochodu w Polsce. Niestety to nie wszystko. W ciągu 14 dni od nabycia auta z USA trzeba uiścić opłatę celną oraz opłatę z tytułu VAT, natomiast w ciągu 30 dni należy zapłacić akcyzę. Jak widać, jest kilka terminów, o których należy pamiętać. Oprócz powyższych kosztów trzeba się przygotować, że rejestracja auta ze Stanów Zjednoczonych będzie droższa, niż w przypadku rejestracji pojazdu nabytego na polskim rynku. Koszt rejestracji wynosi 260 złotych.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.