Ile wynosi cło z USA? Kompletny przewodnik po opłatach celnych

Opublikowano:
29.12.2023

Zakup towarów i sprowadzenie ich spoza Unii Europejskiej może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Ile wynosi cło z USA? To pytanie trzeba sobie zadać przy zakupach – szczególnie tych o wysokiej wartości, jak np. sprowadzenie auta.

Ile wynosi cło na towary z USA?

Cło jest to opłata za sprowadzenie towarów spoza Unii Europejskiej. Jest to wartość procentowa uzależniona od rodzaju produktu oraz kierunku. Cło z USA nie zawsze jest jednak obowiązkowe, a ile wynosi? Opłatę oblicza się w oparciu o wartość celną towaru, na którą składa się wartość przedmiotu oraz koszty transportu. 

Ile wynosi cło na towary z USA sprowadzane do Polski? Poniżej wskazujemy przykładowe stawki dla niektórych pojazdów i środków transportu:

  • samochody osobowe - 10%
  • pojazdy zabytkowe - 0%
  • motocykle - 6%
  • quady - 10%
  • skutery wodne - 1,7%
  • łodzie oraz jachty - 1,7% do 2.7 %
  • samochody ciężarowe - 22%

Często pada pytanie, jakie są formalności przy zakupie auta. A zatem wiedząc, ile wynosi cło z USA do Polski na samochód osobowy, o czym jeszcze warto pamiętać? Odpowiadamy!

Zakup samochodu z Ameryki – ile wynosi cło z USA na samochód?

Wiesz już, że cło z USA na zakup samochodu wynosi ok. 10%. Często jednak łączna suma opłat do uregulowania w urzędach przy sprowadzeniu auta ze Stanów jest dość niejednoznaczna. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie ile wynosi cło z USA do Polski na samochód, należy bowiem wziąć pod uwagę wiele czynników

Warto zacząć od tego, jakie koszty trzeba uwzględnić, kupując auto z USA. Są to m.in.:

  • cło,
  • akcyza,
  • podatek VAT.

Kwoty poszczególnych obciążeń są uzależnione od tego, czy np. auto jest kupowane w USA, czy z Polski, czy jest to auto zabytkowe oraz jaka jest pojemność silnika. Zastanawiając się, ile wynosi cło z USA do Polski na samochód, nie należy zapominać także o podatku VAT, który może stanowić niemal 25% wartości pojazdu. W niektórych sytuacjach warto rozważyć transport auta przez Niemcy, ze względu na niższy podatek VAT. 

Formalności przy sprowadzeniu auta ze Stanów Zjednoczonych – co warto wiedzieć?

USA to świetny rynek zakupu aut, zwłaszcza dla osób, które szukają luksusowego amerykańskiego auta sportowego. Samochody z Ameryki są bowiem atrakcyjne cenowo i często w dobrym stanie technicznym oraz wizualnym. Ogrom formalności sprawia, że samodzielnie jest to bardzo trudne do zrealizowania, a ewentualne kary za ich niedopełnienie odstraszają zainteresowanych. Zamiast zastanawiać się, ile wynosi cło z USA na samochód transportowany do Polski, zleć import aut z Ameryki profesjonalistom. U nas możesz liczyć na doradztwo, licytacje w Twoim imieniu, dopełnienie formalności i transport pod wskazany adres. Przekonaj się, że z nami Twoje wymarzone auto z USA może być u Ciebie nawet w ciągu 6 tygodni. Zapraszamy!

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.