Kompletny przewodnik po akcyzie na samochody sprowadzane z USA

Opublikowano:
28.3.2024

Akcyza na auta z USA – jak ją obliczyć? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Sprowadzanie samochodów z USA to popularna praktyka ze względu na dobry stan techniczny aut, szeroki wybór modeli oraz atrakcyjne ceny. Współczesny importer musi jednak na bieżąco śledzić zmieniające się przepisy, aby nie natknąć się na nieprzyjemne niespodzianki. Jednym z kluczowych aspektów na drodze do posiadania auta zza oceanu jest właściwe rozumienie i skalkulowanie akcyzy. W tej publikacji przybliżymy, jak oblicza się akcyzę na auta z USA, w tym także akcyzę na uszkodzone auto z USA.

Jak obliczyć akcyzę za samochód z USA?

Obliczanie akcyzy za auto z USA to proces, który wymaga zrozumienia przepisów. Wysokość akcyzy jest zależna od pojemności silnika pojazdu. W przypadku auta z silnikiem do 2.0 l, podatek wynosi 3,1%. Jeżeli samochód ma silnik o pojemności przekraczającej 2.0l, musimy zapłacić 18,6%. Urząd w Polsce zawsze uwzględnia wyższą kwotę, by obliczyć akcyzę. W sytuacji, gdy kwota widniejąca na fakturze jest większa od wyceny rzeczoznawcy, należy wziąć pod uwagę kwotę z faktury. W przeciwnej sytuacji przyjmujemy kwotę z wyceny. 

Dla pojazdów hybrydowych są zastosowane niższe stawki podatku akcyzowego, a dla pojazdów elektrycznych stawka akcyzy wynosi 0%. W przypadku pojazdów zabytkowych i kolekcjonerskich właściciel jest zwolniony z opłaty akcyzy.

Stawki akcyzy dla różnych pojazdów prezentują się następująco:

  • 3,1% dla pojazdów o pojemności do 2.0L;
  • 1,55% dla pojazdów pojemności do 2.0L z silnikiem hybrydowym HEV;
  • 18,6% dla samochodów o pojemności powyżej 2.0L;
  • 9,3% dla aut o pojemności powyżej 2.0L z silnikiem hybrydowym HEV oraz PLUG-IN;
  • 0% dla pojazdów o pojemności do 2.0L z silnikiem hybrydowym typu PLUG-IN;
  • 0% dla aut elektrycznych;
  • 0% dla pojazdów zabytkowych lub kolekcjonerskich.

Akcyza na uszkodzone auto z USA – specjalny przypadek

Co w przypadku importu uszkodzonych aut z USA? Warto wiedzieć, że akcyza jest naliczana od stanu auta, w jakim przyjechał do kraju, nie po naprawie.

Akcyza za auto z USA – skorzystaj z usług profesjonalnej firmy

Można zauważyć, że proces ten jest skomplikowany, dlatego wiele osób decyduje się skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się importem aut – Bryki z Ameryki. Wyjaśnienie, jak przebiega transport auta z USA znajdujące się na stronie firmy, również może być bardzo pomocne. Bryki z Ameryki to zespół profesjonalistów z ogromnym doświadczeniem w branży. Wyróżnia ich indywidualne oraz uczciwe podejście do klienta. Firma zyskała tysiące pozytywnych opinii, dzięki swoim rzetelnym działaniom. 

Podsumowanie

Sprowadzając auto z USA, warto wiedzieć, że to znakomity sposób na zdobycie wysokiej jakości pojazdu za stosunkowo niską cenę. Proces ten, chociaż czasami skomplikowany, może stać się prostszy dla tych, którzy dobrze zrozumieją zasady naliczania akcyzy. Pamiętajcie – akcyza jest jednym z najważniejszych, ale też najtrudniejszych do obliczenia kosztów przywiezienia auta z USA. Niezależnie od tego, czy sprowadzacie uszkodzone auto z USA, czy pojazd w dobrym stanie technicznym, mając odpowiednią wiedzę, będziecie mogli cieszyć się swoim nowym samochodem bez zaskakujących kosztów.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.