Koszty sprowadzenia auta z USA. Ile kosztuje sprowadzenie auta z Ameryki?

Opublikowano:
2.7.2024

Rozważasz import swojego wymarzonego samochodu z Ameryki, ale martwią Cię koszty sprowadzenia auta z USA? Przed podjęciem decyzji o udziale w licytacji warto zorientować się w obowiązujących opłatach. Należą do nich m.in. opłaty transportowe, akcyza, cło i podatek VAT. Choć lista jest długa, nie oznacza to, że sprowadzenie auta z USA jest nieopłacalne. Ceny samochodów zza oceanu są naprawdę atrakcyjne w stosunku do rynku europejskiego, a w ostatecznym rozrachunku przedsięwzięcie jest korzystne finansowo. Jeśli zastanawiasz się nad importem pojazdu ze Stanów Zjednoczonych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł – wyjaśniamy w nim, jak dokładnie wyglądają koszty importu auta z USA.

Koszty sprowadzenia auta z USA – co obejmują?

Planując zakup auta ze Stanów Zjednoczonych, warto pamiętać, że na koszty samochodu z USA składa się kilka czynników. Nie należy więc kierować się wyłącznie ceną konkretnego modelu i opłatą za usługę sprowadzenia pojazdu, którą pobierają firmy specjalizujące się w tej dziedzinie. O czym jeszcze warto wiedzieć? Poniżej wyjaśniamy, co dokładnie obejmują koszty importu samochodu z USA.

Podatek VAT

Stawka VAT jest uzależniona od portu docelowego, a wysokość podatku może wynosić od 19 do 23%. Jeśli Twoje auto zostanie sprowadzone do Niemiec, zapłacisz 19% podatku VAT. W przypadku holenderskich portów stawka wynosi 21%, a polskich – 23%. Wyjątek stanowią samochody zabytkowe, objęte niższym podatkiem w wysokości 7–9%.

Akcyza

Wysokość akcyzy jest związana z pojemnością silnika konkretnego auta. W przypadku samochodu z silnikiem spalinowym o pojemności do 2,0 litra, zapłacisz stawkę 3,1%. Dla pojazdów hybrydowych MHEV oraz hybrydy HEV  (zwykłe hybrydy) z silnikiem spalinowym o pojemności do 2.0 litra stawka wynosi 1,55 %. Auta hybrydowe PLUG-IN oraz elektryczne REX o pojemności do 2.0 litra są zwolnione z akcyzy.  Import auta z silnikiem o większej pojemności wiąże się z wyższymi kosztami – stawka to 18,6 %. Pojazdy hybrydowe MHEV, HEV, PLUG-IN o pojemności od 2.0 litra do 3.5 litra podlegają stawce 9,3%. Wyjątkiem są auta zabytkowe, zwolnione z akcyzy.

Cło

Jeśli chodzi o cło, stawki prezentują się następująco:

  • samochody osobowe i quady: 10%,
  • pojazdy zabytkowe: 0%,
  • motocykle: 6%,
  • skutery wodne - 1,7%,
  • łodzie oraz jachty - 1,7% do 2,7%,
  • samochody ciężarowe - 22%.

Opłaty transportowe

Kolejnym kosztem, który warto mieć na uwadze, są opłaty transportowe, czyli:

  • opłata za transport lądowy z placu aukcyjnego do wybranego portu – od 150 $,
  • opłata za fracht morski – w przypadku motocykla bądź quada to koszt od 350 $, a jeśli chodzi o samochody osobowe – od 800 $.

Dodatkowe koszty

Podatek VAT, akcyza, cło i opłaty transportowe to nie wszystkie wydatki, jakie wiążą się ze sprowadzeniem auta z USA. Koszty obejmują także prowizję wymaganą przez amerykańskie domy aukcyjne – jej wysokość jest uzależniona od kwoty wylicytowanego pojazdu i wynosi od 400 dolarów w górę. W przypadku współpracy z naszą firmą należy doliczyć również:

  • kaucję, czyli zabezpieczenie finansowe transakcji – 10-15% wylicytowanej kwoty, nie mniej niż 1000 $,
  • opłatę za usługę sprowadzenia auta – w przypadku samochodu osobowego jest to kwota 3000 zł, motocykla, skutera śnieżnego/wodnego lub quada – 2000 zł, a w przypadku innych pojazdów cenę ustalamy indywidualnie.

Warto mieć również na uwadze koszty dostosowania pojazdu do polskich przepisów. Wynikają one z różnic w zakresie świateł czy licznika.

Czy import samochodu z USA się opłaca?

Nie da się ukryć, że import aut z Ameryki wiąże się z wieloma opłatami. Dodatkowe koszty nie powinny jednak zniechęcać do transakcji tego typu. Należy pamiętać, że samochody z Ameryki są nawet o 30-40% tańsze od modeli dostępnych na terenie krajów Unii Europejskiej. Nawet po uwzględnieniu wszystkich opłat import pojazdu ze Stanów Zjednoczonych jest więc jak najbardziej opłacalny. Nie musisz też obawiać się formalności związanych ze sprowadzeniem wymarzonych czterech kółek do Polski. Nasza firma zapewnia klientom kompleksowe wsparcie w tym zakresie: dokonujemy płatności cła i VAT-u oraz pomagamy przy podatku akcyzowym. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów!

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Amerykańskie samochody z silnikiem V8

Niektórzy uważają, że auta z silnikiem V8 to już przeżytek. Nic bardziej mylnego! Najlepiej pokazują to amerykańskie auta z silnikiem V8 – niektóre z nich miały swoje premiery zaledwie kilka lat temu. W naszym dzisiejszym artykule przybliżymy kilka modeli zza Oceanu, które posiadają ośmiocylindrowy motor.

Starodawne modele amerykańskich samochodów na Kubie

Na ulicach Kuby znajdziemy starodawne samochody z USA różnego rodzaju. Zrozumienie historii aut z USA na Kubie prowadzi nas do lat 50. XX wieku. Wówczas bowiem rosła tam popularność samochodów amerykańskich. Kuba stała się przystanią dla tych aut z uwagi na bliskość geograficzną do Stanów Zjednoczonych. Niestety, po rewolucji kubańskiej w 1959 roku, amerykański import zamarł, a Kubańczycy zaczęli dbać o już posiadaną flotę samochodów. Od tamtego czasu, te starodawne modele samochodów stały się symbolem kubańskiego dziedzictwa narodowego, swego rodzaju ikoną kraju.

Dlaczego auta z USA są tańsze?

Atrakcyjny model auta to jedna sprawa. Bez wątpienia rynek samochodów z USA przyciągają nas unikatami, które okazują się zwyczajnie często niedostępne na miejscu bądź generalnie w Europie. Jednak możemy dostrzec niekiedy również spore różnice cenowe. Warto zauważyć, że część modeli jest dużo tańsza. No dobrze, ale jakie są właściwie tego dokładne powody?

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.