Czego wystrzegać się podczas poszukiwań samochodu z USA?

Opublikowano:
29.9.2023

Chcesz spełnić swoje motoryzacyjne marzenie i sprowadzić samochód ze Stanów Zjednoczonych? Pojazdy w USA podlegają nieco innym przepisom i są dostosowane do jazdy na amerykańskich drogach dlatego, zanim zdecydujesz się na dokonanie zakupu sprawdź, czego warto unikać i jak dostosować pojazd mechaniczny do Polskich przepisów drogowych.

Zakup samochodu ze Stanów Zjednoczonych – co warto wiedzieć

Mimo że samochody ze Stanów Zjednoczonych nie należą do najtańszych pojazdów dostępnych na rynku, wciąż są chętnie wybierane przez wielu konsumentów. Przede wszystkim uwagę przyciągają stosunkowo nowe pojazdy z taka zwanej górnej półki, czyli marek premium. Dodatkowo dużym powodzeniem cieszą się samochody klasyczne, o które ciężko na rynku europejskim, a jeżeli już się pojawiają to zazwyczaj nie mają tak dobrego stanu technicznego, jak te sprowadzone z USA. Zanim jednak zdecydujesz się na kupno, dowiedz się o różnicach między pojazdami skonstruowanymi na rynek amerykański i europejski, ponieważ jest ich kilka.

Samochody z USA – czym różnią się od europejskiego odpowiednika

Każdy rynek zbytu ma dostosowane swoje pojazdy do norm oraz przepisów obowiązujących w danym kraju. Dlatego już na pierwszy rzut oka zauważysz, że amerykańskie auta prędkościomierz mają podany w milach, a nie kilometrach. Nie jest to zbyt skomplikowany problem, ponieważ każdy z pojazdów w łatwy i szybki sposób można przeprogramować na obowiązujące jednostki. Sporą różnicę można zauważyć w kierunkowskazach, które mają kolor czerwony zamiast klasycznej pomarańczy. To może być problem podczas jazdy na europejskich szlakach, szczególnie w trakcie kontroli, dlatego warto zmienić je po sprowadzeniu na właściwy rodzaj. Dodatkowym elementem koniecznym do montażu będzie światło przeciwmgielne, które nie jest wymagane u naszych sąsiadów zza oceanu.

Sprowadzenie samochodu z ameryki – co wziąć pod uwagę

Zakup samochodu to duża odpowiedzialność, w szczególności, kiedy masz doczynienia z samochodem sprowadzonym drugiego kontynentu. W takim przypadku przede wszystkim liczy się twoja wiedza, zorientowanie w temacie i wybór rzetelnych sprzedawców gwarantujących bezproblemowy i legalny zakup. Zanim przystąpisz do zakupu samochodu sprawdź dokładnie stan prawny pojazdu oraz jego faktyczne uszkodzenia. Nigdy nie przystępuj do transakcji, jeżeli nie masz pewności co do stanu technicznego pojazdu. Jeżeli nie czujesz się pewnie w temacie zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnych firm, które wezmą na siebie dopełnienie wszelkich formalności związanych z zakupem.

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Czy sprowadzanie samochodów z USA wymaga dużo formalności?

W Europie samochody z USA wciąż się cieszą ogromną popularnością. Jeśli wziąć pod uwagę koszty związane ze sprowadzeniem danego modelu auta ze Stanów, a zakupu w Polsce, to wciąż matematyka bezwzględnie pokazuje, że pojazd z USA można nabyć znacznie taniej. Sprowadzenie auta z USA jednak nie jest proste, ponieważ proces ten wiążę się z wieloma formalnościami. Aby nie tracić czasu na wypełnianie stosu dokumentów, warto skorzystać z usług pośrednika.

Starodawne modele amerykańskich samochodów na Kubie

Na ulicach Kuby znajdziemy starodawne samochody z USA różnego rodzaju. Zrozumienie historii aut z USA na Kubie prowadzi nas do lat 50. XX wieku. Wówczas bowiem rosła tam popularność samochodów amerykańskich. Kuba stała się przystanią dla tych aut z uwagi na bliskość geograficzną do Stanów Zjednoczonych. Niestety, po rewolucji kubańskiej w 1959 roku, amerykański import zamarł, a Kubańczycy zaczęli dbać o już posiadaną flotę samochodów. Od tamtego czasu, te starodawne modele samochodów stały się symbolem kubańskiego dziedzictwa narodowego, swego rodzaju ikoną kraju.

Rejestracja auta z USA - na jakie formalności trzeba się przygotować?

Rejestracja samochodu z USA jest wykonywana coraz częściej, ponieważ Polacy od wielu lat chętnie sprowadzają auta ze Stanów. Wcale im niestraszne koszty oraz transport, bez których sprowadzenie amerykańskiego pojazdu jest niemożliwe. W całym procesie ściągania auta z USA do Polski trzeba pamiętać również o kwestii jego rejestracji w Polsce. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie formalności musisz się przygotować, gdy chcesz, aby auto z USA legalnie jeździło po polskich drogach.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.