Co trzeba zmienić w samochodzie z USA? Dostosowanie auta do polskich warunków

Opublikowano:
2.7.2024

Bez wątpienia samochody z USA nie są w wielu kwestiach przystosowane do polskich warunków. Jednak spokojnie, spełnienie europejskich wymogów nie musi być wcale takie trudne. Wystarczy wiedzieć, czym jest tak zwany must have, abyśmy mogli swobodnie przemierzać wszelkie drogi nowo zakupionym nabytkiem. To co, gotowy na kilka przydatnych wskazówek?

Spis treści:

  1. Najpierw skupmy się na różnicach w światłach i reflektorach
  2. Do tego wymiana opon oraz niekonieczna wymiana rury wydechowej
  3. Weź pod uwagę jeszcze licznik i radio

Najpierw skupmy się na różnicach w światłach i reflektorach

Zacznijmy sobie od reflektorów, ponieważ niepozorne szczegóły mają tutaj ogromne znaczenie. Auta produkowane z myślą o rynku amerykańskim będą mieć przeważnie symetryczne reflektory przednie. Jednak europejskie wymagania są zgoła inne, ponieważ my, Polacy musimy korzystać z reflektorów asymetrycznych. To z pewnością wymieniamy. Ponadto zwróć uwagę na integrację świateł postojowych amerykańskich pojazdów z kierunkowskazami. Wtedy musimy przerobić całość lub zwyczajnie wymienić - wszystko uzależniamy od tego, czy samochód oferowany jest zarówno na rynek amerykański, jak i europejski. Jeżeli także kupujesz starsze auto z czerwonymi kierunkowskazami, będziesz musiał wymienić je na nowe - pomarańczowe. Do tego jeszcze światła przeciwmgielne, które w USA nie są obowiązkowe.

Do tego (nie)konieczna wymiana opon oraz rury wydechowej

Opony amerykańskie wyróżnia zupełnie inny indeks dopuszczalnej prędkości. Jednak nie oznacza to tego, że będziesz musiał od razu wymieniać swoje opony. Na pewne rzeczy po prostu przymyka się oko, o ile różnice nie są zbyt drastyczne. Natomiast niektóre amerykańskie samochody mają rurę wydechową skierowaną w prawą stronę. Jak można się domyślić, u nas będzie to strona lewa. Tutaj ponownie - zmiana nie jest rzeczą obowiązkową, a nawet jeśli ktoś miałby mieć z tym jakiś problem, sama wymiana nie pochłania przecież ogromnych kosztów. Wystarczy dobrze rozplanować swój budżet.

Szukasz sprawdzonych aut wprost z USA? Zajrzyj do nas!

Weź pod uwagę jeszcze licznik i radio

Jeżeli samochód, który nabyłeś nie ma dwóch skali i przedstawia nam tylko mile na godzinę, to konieczna będzie wymiana takiego licznika bądź tarcz na nowe. W Polsce, jak wiadomo, mamy do czynienia z kilometrami na godzinę. Co do radia, tutaj również powinniśmy rozważyć zmianę. Bowiem duża część samochodów z USA odbiera jedynie parzyste częstotliwości. Nieparzyste, polskie fale mogą więc sprawiać nieco problemów. Wystarczy zatem przekodować tego rodzaju urządzenie, aby móc swobodnie słuchać muzyki czy najświeższych newsów.

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Kompletny przewodnik po akcyzie na samochody sprowadzane z USA

Akcyza na auta z USA – jak ją obliczyć? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Sprowadzanie samochodów z USA to popularna praktyka ze względu na dobry stan techniczny aut, szeroki wybór modeli oraz atrakcyjne ceny. Współczesny importer musi jednak na bieżąco śledzić zmieniające się przepisy, aby nie natknąć się na nieprzyjemne niespodzianki. Jednym z kluczowych aspektów na drodze do posiadania auta zza oceanu jest właściwe rozumienie i skalkulowanie akcyzy. W tej publikacji przybliżymy, jak oblicza się akcyzę na auta z USA, w tym także akcyzę na uszkodzone auto z USA.

Porównanie amerykańskich pickupów: który model wybrać?

Amerykańskie pickupy to ikony motoryzacji. Mocne, twarde i gotowe na wszystko, łączą najlepsze cechy osobówek, dostawczaków i terenówek ze stylowym wyglądem. W Stanach jest ich znacznie więcej niż w Europie, są też sporo tańsze, a w dodatku możesz ustrzelić taką wersję, jakiej drogi europejskie nie miały okazji nieść. Jeśli to auto dla Ciebie, pozostaje tylko jedno pytanie – którego pickupa z USA wybrać? Porównujemy kilka popularnych modeli – sprawdź!

Amerykańska motoryzacja - Historia amerykańskich samochodów

Auta amerykańskie są znane na całym świecie, ponieważ to właśnie w USA znajduje się szereg firm, które produkują w ciągu roku miliony samochodów. Należą do nich zarówno marki amerykańskie, takie jak Ford czy General Motors, jak zagraniczne, czyli m.in. Toyota, Nissan, Honda, Hyundai, KIA, Mitsubishi, Mercedes, BMW i Volvo. Dziś pokrótce omówimy historię amerykańskiego rynku motoryzacyjnego.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.