Amerykańskie samochody z silnikiem V8

Opublikowano:
2.7.2024

Niektórzy uważają, że auta z silnikiem V8 to już przeżytek. Nic bardziej mylnego! Najlepiej pokazują to amerykańskie auta z silnikiem V8 – niektóre z nich miały swoje premiery zaledwie kilka lat temu. W naszym dzisiejszym artykule przybliżymy kilka modeli zza Oceanu, które posiadają ośmiocylindrowy motor.

Spis treści:

  1. Czym jest silnik V8?
  2. Amerykańskie samochody z motorem V8 – w czym tkwi ich fenomen?
  3. Amerykańskie auta z silnikiem V8 – najpopularniejsze modele

Czym jest silnik V8?

Warto na wstępie wyjaśnić, czym jest popularna „V ósemka”. W dużym skrócie jest to ośmiocylindrowy silnik spalinowy o konstrukcji widlastej, czyli takiej, w której poszczególne cylindry umieszczone są w dwóch równoległych rzędach w skrzyni widlastej, a ich kąt rozwarcia wynosić może maksymalnie 90 stopni, choć w nowszym modelach kąt ten jest dużo mniejszy, dzięki czemu silnik jest bardziej kompaktowy. Wspomniane osiem cylindrów odpowiada za przekazywanie siły nacisku na wał korbowy. W zależności od marki motoru kolejność zapłonu tłoków może być różna. Dla przykładu: silniki wyprodukowane przez Forda mają systematykę 1-5-4-8-6-3-7-2 lub 1-5-4-2-6-3-7-8.

Amerykańskie samochody z motorem V8 – w czym tkwi ich fenomen?

Dlaczego amerykańskie samochody z motorem V8 są tak popularne? Jedną z ich podstawowych jest oczywiście niezawodność. Motory tego typu zrewolucjonizowały przemysł motoryzacyjny USA już w latach 60. XX wieku, stając się jednocześnie spełnieniem marzeń każdego tamtejszego kierowcy. Technologia ta znana jest również ze swojej mocy. Osiągi V8 są bowiem niezwykle imponujące – głównie za sprawą optymalnego układu cylindrów i rozmiaru poszczególnych jednostek, co przekłada się na możliwości osiągania dużych mocy.

Amerykańskie auta z silnikiem V8 – najpopularniejsze modele

Aby omówić wszystkie amerykańskie auta z silnikiem V8, potrzebowalibyśmy wielu godzin. Wskażemy zatem na kilka najpopularniejszych modeli, które są chętnie sprowadzane także do naszego kraju. Na pierwszym miejscu plasuje się oczywiście Ford: m.in. pick-up serii F, amerykański SUV Expedition, Explorer, a także sportowy Mustang. Kolejne popularne V-ósemki to Chevrolety, które są jednocześnie najtańszymi autami z tego segmentu, a szczególnie Corvette w generacjach C3 oraz C4. Na koniec nie może oczywiście zabraknąć amerykańskich Jeepów z modelem Grand Cherokee ZJ na czele. To samochody nie tylko mocne, ale również niezwykle solidne i efektowne, dlatego ich popularność w Polsce stale rośnie.

Marzy ci się własne auto z USA z niezawodnym silnikiem V8? Z przyjemnością pomożemy ci w jego znalezieniu i sprowadzeniu do kraju. Sprawdź naszą ofertę i spełnij swoje marzenie!

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Ile może kosztować renowacja auta ze Stanów Zjednoczonych?

Samochody zza Oceanu właściwie od pierwszych modeli cieszą się dużym zainteresowaniem wielu pasjonatów motoryzacji. Kiedyś były one ciekawostką dla osób mieszkających w Europie, jednak dzisiaj sprowadzenie takiego auta nie powinno stanowić większych problemów. Koszty jego renowacji wcale nie muszą być tak wysokie, jak mogłoby się wydawać.

Czy sprowadzanie samochodów z USA wymaga dużo formalności?

W Europie samochody z USA wciąż się cieszą ogromną popularnością. Jeśli wziąć pod uwagę koszty związane ze sprowadzeniem danego modelu auta ze Stanów, a zakupu w Polsce, to wciąż matematyka bezwzględnie pokazuje, że pojazd z USA można nabyć znacznie taniej. Sprowadzenie auta z USA jednak nie jest proste, ponieważ proces ten wiążę się z wieloma formalnościami. Aby nie tracić czasu na wypełnianie stosu dokumentów, warto skorzystać z usług pośrednika.

Jak duże jest cło na samochody z USA?

Samochód jest obecnie wykorzystywany do dojazdów do pracy, ale także do pokonywania dużych odległości. Dlatego wiele osób dokłada starań, by mieć auto dobrej jakości, którym przemieszczanie się będzie komfortowe. Jak to załatwić?

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.