Amerykańskie samochody z silnikiem V8

Opublikowano:
5.12.2023

Niektórzy uważają, że auta z silnikiem V8 to już przeżytek. Nic bardziej mylnego! Najlepiej pokazują to amerykańskie auta z silnikiem V8 – niektóre z nich miały swoje premiery zaledwie kilka lat temu. W naszym dzisiejszym artykule przybliżymy kilka modeli zza Oceanu, które posiadają ośmiocylindrowy motor.

Spis treści:

  1. Czym jest silnik V8?
  2. Amerykańskie samochody z motorem V8 – w czym tkwi ich fenomen?
  3. Amerykańskie auta z silnikiem V8 – najpopularniejsze modele

Czym jest silnik V8?

Warto na wstępie wyjaśnić, czym jest popularna „V ósemka”. W dużym skrócie jest to ośmiocylindrowy silnik spalinowy o konstrukcji widlastej, czyli takiej, w której poszczególne cylindry umieszczone są w dwóch równoległych rzędach w skrzyni widlastej, a ich kąt rozwarcia wynosić może maksymalnie 90 stopni, choć w nowszym modelach kąt ten jest dużo mniejszy, dzięki czemu silnik jest bardziej kompaktowy. Wspomniane osiem cylindrów odpowiada za przekazywanie siły nacisku na wał korbowy. W zależności od marki motoru kolejność zapłonu tłoków może być różna. Dla przykładu: silniki wyprodukowane przez Forda mają systematykę 1-5-4-8-6-3-7-2 lub 1-5-4-2-6-3-7-8.

Amerykańskie samochody z motorem V8 – w czym tkwi ich fenomen?

Dlaczego amerykańskie samochody z motorem V8 są tak popularne? Jedną z ich podstawowych jest oczywiście niezawodność. Motory tego typu zrewolucjonizowały przemysł motoryzacyjny USA już w latach 60. XX wieku, stając się jednocześnie spełnieniem marzeń każdego tamtejszego kierowcy. Technologia ta znana jest również ze swojej mocy. Osiągi V8 są bowiem niezwykle imponujące – głównie za sprawą optymalnego układu cylindrów i rozmiaru poszczególnych jednostek, co przekłada się na możliwości osiągania dużych mocy.

Amerykańskie auta z silnikiem V8 – najpopularniejsze modele

Aby omówić wszystkie amerykańskie auta z silnikiem V8, potrzebowalibyśmy wielu godzin. Wskażemy zatem na kilka najpopularniejszych modeli, które są chętnie sprowadzane także do naszego kraju. Na pierwszym miejscu plasuje się oczywiście Ford: m.in. pick-up serii F, amerykański SUV Expedition, Explorer, a także sportowy Mustang. Kolejne popularne V-ósemki to Chevrolety, które są jednocześnie najtańszymi autami z tego segmentu, a szczególnie Corvette w generacjach C3 oraz C4. Na koniec nie może oczywiście zabraknąć amerykańskich Jeepów z modelem Grand Cherokee ZJ na czele. To samochody nie tylko mocne, ale również niezwykle solidne i efektowne, dlatego ich popularność w Polsce stale rośnie.

Marzy ci się własne auto z USA z niezawodnym silnikiem V8? Z przyjemnością pomożemy ci w jego znalezieniu i sprowadzeniu do kraju. Sprawdź naszą ofertę i spełnij swoje marzenie!

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.