Mercedes-Benz: od klasycznych limuzyn po elektryczną rewolucję – jak marka kształtuje przyszłość motoryzacji

Opublikowano:
30.6.2025

Auto z gwiazdą na masce to marzenie wielu miłośników motoryzacji. Mercedes-Benz to synonim luksusu i innowacyjności. Producent ma na swoim koncie wiele modeli, które na stałe zapisały się na kartach historii motoryzacji. Jak wyglądała droga do sławy? Jakie technologie i rozwiązania zawdzięczamy marce Mercedes? Dokąd zmierza niemiecki producent?

Historia marki Mercedes zaczęła się w XIX w., chociaż wtedy Karl Benz i Gottlieb Daimler nie przypuszczali, że tworzą coś, co przetrwa wiele dekad. Choć działali osobno, to ich praca doprowadziła do powstania słynnego koncernu Daimler-Benz. Producent przeszedł od prymitywnych samochodów z silnikami o mocy zaledwie kilku koni mechanicznych do naszpikowanych elektroniką modeli Mercedes-AMG, które w mgnieniu oka przyspieszają od zera do setki. Technologia Mercedes ewoluowała w zawrotnym tempie.

Najdłuższa współpraca w historii motoryzacji

W pierwszych dekadach swojej działalności Karl Benz i Gottlieb Daimler założyli spółki Benz & Co. oraz Daimler-Motoren-Gesellschaft, które współpracowały przy tworzeniu i produkcji pierwszych samochodów na świecie. Nazwa marki Mercedes pochodzi od imienia córki austriackiego entuzjasty motoryzacji - Emila Jellinka, który zamawiał u nich pierwsze samochody. Obaj mieli wsparcie ze strony Wilhelma Maybacha, który pomógł im w opracowaniu pierwszych na świecie samochodów z czterocylindrowym silnikiem. Auta zostały dostarczone do Jellinka w 1898 r. Oficjalne połączenie w spółkę Daimler-Benz nastąpiło w 1926 r., a firma przetrwała do 1988 r., kiedy koncern sprzedał swoje udziały Chryslerowi.

Mercedes - limuzyna, która zmieniła oblicze motoryzacji

Każdy szanujący się producent ma swoją flagową serię samochodów. Nie inaczej jest w przypadku marki Mercedes. Innowacje tego producenta są od dekad prezentowane najpierw w klasie S, a dopiero później spływają do pozostałych. W pierwszej generacji klasy S, w 1978 r. zaczęto oferować stworzony przy współpracy z Bosch układ ABS, który zapobiega blokowaniu kół podczas nagłego hamowania. W kolejnej generacji flagowej limuzyny marki Mercedes nowe technologie obejmowały też kontrolę trakcji i pierwsze na świecie seryjnie montowane poduszki powietrzne.

Na początku lat 90. pojawiła się kolejna generacja limuzyny marki Mercedes. Ewolucja technologiczna obejmowała m.in. zastosowanie systemu stabilizacji toru jazdy. Z kolei w S-klasie typoszeregu W220 po raz pierwszy zastosowano adaptacyjny tempomat (Distronic) oraz system Pre-Safe, który w razie wykrycia ryzyka kolizji automatycznie zamyka okna i szyberdach oraz ustawia fotele w takiej pozycji, żeby w razie zderzenia zminimalizować obrażenia osób podróżujących na przednich siedzeniach. W kolejnych modelach wprowadzano też aktywne zawieszenie z czujnikami monitorującymi nawierzchnię, inteligentne reflektory projektujące symbole na jezdnię oraz gigantyczny, zakrzywiony ekran MBUX Hyperscreen, którym steruje sztuczna inteligencja.

Mercedes-AMG - sportowy oddział luksusowego giganta

Choć marka Mercedes-Benz jest kojarzona z dostojnością i luksusem, to nie należy zapominać o jej sportowym dziedzictwie. Firma ma na koncie wiele tytułów mistrzowskich w Formule 1 oraz serii DTM. Zawdzięcza je w dużej mierze powstałej w 1967 r. firmie Aufrecht Melcher Großaspach, która dopiero w 2005 została w pełni wcielona w szeregi koncernu. Wcześniej AMG było osobnym bytem, ale od samego początku brała na warsztat samochody marki Mercedes i sprawiała, że były szybsze i lepiej się prowadziły. 

Po nawiązaniu oficjalnej współpracy, AMG na początku dostarczało jedynie elementy stylistyczne, a dopiero z czasem zaczęło całkowicie modyfikować samochody Mercedes. Klasyk taki jak S-klasa W126 AMG co prawda był już dostępny w latach 80., ale pierwszym seryjnie produkowanym Mercedesem AMG był C36 z 1993 r. Teraz każdy model Mercedesa, nawet terenowa klasa G, ma swoją odmianę AMG.

Nowy rozdział historii marki Mercedes - elektryczny boom

Pod koniec drugiej dekady XXI w. stało się jasne, że przyszłość motoryzacji będzie elektryczna, dlatego Mercedes również wsiadł do tego pociągu. Firma stworzyła osobną gamę modeli pod marką Mercedes-EQ. Z racji tego, że to klasa S jest wyznacznikiem nowych trendów w działaniach firmy, to pierwszym zaprezentowanym modelem był Mercedes EQS, który w najsłabszej wersji ma moc odpowiadającą 288 KM, a w najmocniejszej - aż 751 KM. Kolejne modele to SUV-y EQA, EQB, EQE i EQS-SUV, a także luksusowy sedan EQE, elektryczny van EQT. Elektryfikacja nie ominęła też klasy G.

Technologie zastosowane w samochodach elektrycznych marki Mercedes obejmują wiele ciekawych rozwiązań. W EQS kierowca ma do dyspozycji funkcję jazdy autonomicznej poziomu 3. Jest to tzw. autopilot, który pozwala na oddanie sterów elektronice podczas jazdy na autostradzie lub drodze ekspresowej. Samochód może też inteligentnie planować trasę w oparciu o dostępne na niej punkty ładowania. Jednak zasięg do 770 km (WLTP) sprawia, że limuzyna jest bardzo wydajna.

Jaka będzie przyszłość marki Mercedes-Benz?

Niemiecki producent nie ustaje w pracami nad innowacyjnymi technologiami. Okazuje się jednak, że marka nie do końca zdaje się wierzyć w elektryczną przyszłość. W 2025 r. miała zadebiutować platforma MB.EA, ale producent wstrzymał prace. Rozwój zakładał powstanie długiej i krótkiej bazy dla przyszłych elektrycznych modeli. Firma zakładała, że w 2030 r. oferta będzie składać się tylko z aut elektrycznych.

Jednocześnie Mercedes rozwija inną platformę elektryczną - MMA. To skrót od Mercedes-Benz Modular Architecture. Ma posłużyć do produkcji elektryków z niższych klas niemieckiego producenta. Pierwszym modelem zbudowanym na jej bazie jest Mercedes CLA, który ma oferować zasięg prawie 800 km w wersji z napędem na jedną oś. Jednocześnie producent prowadzi prace nad napędami hybrydowymi. Czy właściciele Mercedesów faktycznie oczekują od marki, że ta będzie ekologiczna? Okazuje się, że nie do końca, ponieważ producent wraca do silników V8 w modelach AMG.

Oprócz samych technologii napędów Mercedes skupia się też na innych kwestiach. Najważniejsze z nich to produkcja niektórych elementów aut z materiałów pozyskanych w procesie recyklingu, rozwój systemów autonomicznej jazdy, osiągnięcie neutralności klimatycznej przy produkcji swoich aut, a także rozwój architektury V2G (Vehicle-2-Grid), która umożliwia oddawanie nadmiaru energii z akumulatorów do innych urządzeń. Dzięki temu samochody elektryczne i hybrydowe Mercedes będą mogły użyczyć prądu, by naładować laptopa albo rower elektryczny.

Mercedes pracuje też nad tym, żeby korzystanie z samochodów tej marki było możliwie najbardziej komfortowe. Producent wykorzystuje do tego sztuczną inteligencję i technologie uczenia maszynowego. Marka nawiązała również współpracę z twórcami ChatGPT. Ten pojawił się w systemie MBUX 2.6. Producent chwali się, że z tą aktualizacją asystent głosowy jest w stanie zapewnić dokładne i aktualne odpowiedzi na szeroki zakres pytań. To oznacza, że możesz nie tylko poprosić auto o ustawienie określonej temperatury nawiewu klimatyzacji, ale np. zapytać o polecenie ciekawego filmu na wieczór lub dobrej restauracji w mieście.

Używany Mercedes - gdzie kupić?

Jeżeli fascynuje Cię marka Mercedes i jej historia, ale ceny samochodów z europejskiego rynku wtórnego są zbyt wysokie, to najlepszym wyborem będzie Mercedes z USA. Dlaczego? Auta z USA są z reguły lepiej wyposażone i mają mocniejsze silniki niż ich odpowiedniki oferowane na naszym kontynencie. Do tego już na starcie są tańsze i dotyczy to również marek premium. 

Co z klasykami? Tu również dobrym pomysłem będzie import auta z USA. Amerykanie od dekad kochają samochody z gwiazdą na masce, więc na tamtejszym rynku można znaleźć wiele ciekawych klasyków. Wszystko zależy od Twojej fantazji, determinacji i możliwości finansowych.

Stany Zjednoczone to również dobry adres dla poszukiwaczy aut elektrycznych. Jeżeli porównamy, ile kosztuje samochód elektryczny w USA i w Europie, to wnioski nasuwają się same. Konkurencja jest spora, a największy gracz to oczywiście Tesla. Dlatego inni producenci muszą mieć atrakcyjne oferty dla amerykańskich klientów, co sprawia, że auta są tańsze. Do tego przy sprowadzaniu takiego samochodu do Polski nie musisz płacić akcyzy.

Podsumowanie

Mercedes-Benz to marka, która rozpoczęła swoją działalność na przełomie XIX i XX w. Obecnie jest warta ok. 53 mld dolarów (stan na czerwiec 2025 r.), co czyni ją najdroższym producentem luksusowych aut na świecie. Nie ma znaczenia, czy kochasz klasyczne samochody, czy wolisz nowoczesne linie, czy lubisz powolny luksus, czy oczekujesz sportowych wrażeń połączonych z komfortem podróżowania w pierwszej klasie - Mercedes może Ci to wszystko zapewnić. Właśnie dlatego jest poważany wśród entuzjastów motoryzacji i konkurentów, gdzie głównym rywalem jest oczywiście inna niemiecka marka - BMW. Jednak obaj producenci różnią się charakterem, a do tego Mercedes od zawsze miał lepszy PR. Jeśli chcesz posmakować legendy i nie przepłacić, to pomyśl o sprowadzeniu Mercedesa z USA.

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Jak sprawdzić historię pojazdu z USA?

Stany Zjednoczone są czwartym najpopularniejszym krajem, z którego Polacy importują samochody. Import auta z USA pozwala sporo zaoszczędzić, ale można też stracić, jeśli nie sprawdzi się dokładnie historii samochodu. Jak sprawdzić auto z USA? Czy możliwe jest sprawdzenie auta z USA za darmo? Znakomita większość samochodów sprowadzanych z USA jest kupowana na różnych aukcjach. Serwisy specjalizujące się w sprzedaży pojazdów pochodzących np. od banków lub firm ubezpieczeniowych sprzedają rocznie dziesiątki tysięcy samochodów. Przy takim wolumenie nie da się ustrzec błędów. Na dodatek sprzedający często nie podają pełnej historii samochodu. Dlatego warto wiedzieć, jak można samodzielnie sprawdzić, co działo się z samochodem, zanim trafił pod młotek.

Jak zabezpieczyć auto, gdy nie posiadamy garażu? Wskazówki

Panujące warunki atmosferyczne często mają negatywny wpływ na samochód. Problem zaczyna się zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadamy dostępu do garażu i auto przez długi czas narażone jest na ich działanie. Aby długo było ono w dobrej kondycji, warto pamiętać o kilku czynnościach, które pomogą zadbać o ukochany samochód.

Kultowe samochody z USA - znasz je?

Na polskich drogach możemy zobaczyć mnóstwo różnych samochodów. Chociaż dominują te wyprodukowane w Europie Zachodniej i na Dalekim Wschodzie, to jednak niezmiennie najwięcej emocji wzbudzają auta pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Niektóre modele, a przede wszystkim charakterystyczny wygląd na stałe zakorzeniły się w świadomości wszystkich fanów motoryzacji nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.