Czy sprowadzenie auta z Ameryki jest legalne?

Opublikowano:
11.8.2023

Marzysz o samochodzie ze Stanów Zjednoczonych? Zastanawiasz się, czy sprowadzenie auta z Ameryki jest legalne? Oczywiście, że tak! Samochody ze Stanów nadal cieszą się ogromną popularnością. Wynika to z faktu, że używane samochody są zazwyczaj w zdecydowanie lepszym stanie, niż ich europejskie odpowiedniki. Wpływ na to ma między innymi lepszy stan dróg w Stanach oraz lepsza sytuacja materialna Amerykanów.

Spis treści:

  1. Czy sprowadzenie auta z Ameryki jest legalne?
  2. Na co uważać podczas sprowadzania auta z Ameryki?
  3. Czy warto skorzystać z firmy zajmującej się importem samochodów z Ameryki?

Czy sprowadzenie auta z Ameryki jest legalne?

Sprowadzenie auta z Ameryki jest legalne. Jednak warto pamiętać o tym, że jest to przedsięwzięcie, które wymaga załatwienia wielu formalności. Przede wszystkim trzeba osobiście wybrać się do USA, co wiążę się z kosztami i oczywiście z załatwieniem wizy. Samochód należy przewieźć do portu, wstawić do kontenera i załadować na statek. Po sprowadzeniu auta do Polski czeka nas jeszcze wizyta w Urzędzie Skarbowym w celu uiszczenia opłaty celnej i podatku akcyzowego. Sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych może okazać się skomplikowanym procesem, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm, które pomagają załatwić wszelkie formalności sprawnie i szybko.

Na co uważać podczas sprowadzania auta z Ameryki?

Oczywistym jest, że powinniśmy kupować samochody ze sprawdzonego źródła. W tej gałęzi handlu, jak w każdej innej, nie brakuje lichwiarzy i oszustów. Przede wszystkim nie powinniśmy kupować auta bez aktu własności lub z aktem nieunormowanym. Trzeba także uważać, aby z dokumentu nie wynikało, że samochód nie nadaje się do naprawy lub uległ kasacji. Takiego auta nie zarejestrujemy w Polsce, gdyż zostanie on zaklasyfikowany jako odpad. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, jeśli uszkodzenia auta wyniosą powyżej 70 procent. W przypadku, gdy organ celny stwierdzi nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadów, skieruje sprawę do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Za sprowadzenie odpadu grodzi kara pieniężna.

Czy warto skorzystać z firmy zajmującej się importem samochodów z Ameryki?

Sprowadzenie auta z Ameryki to skomplikowany proces, dlatego wiele osób decyduje się skorzystać z usług profesjonalnej firmy. To doskonałe rozwiązanie, gdyż nie musimy martwić się wszelkimi formalnościami, a samochód zostanie dostarczony pod wskazany przez nas adres w Polsce. Pośrednik zajmie się transportem, a także procesem oclenia i sprawdzenia skarbowego. Firmy zajmujące się sprowadzaniem samochodów ze Stanów Zjednoczonych liczą sobie prowizję, ale i tak jest to opcja zdecydowanie bardziej opłacalna. Dzięki temu zaoszczędzimy sporą ilość czasu, a cały proces odbędzie się bezstresowo.

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.