Jakie opłaty należy ponieść przy sprowadzaniu auta z USA?

Opublikowano:
11.8.2023

Rynek amerykański znany jest z atrakcyjnych cen pojazdów. Samochody importowane z USA są tańsze nawet o 30-40% od tych kupionych na terenie UE. Warto jednak pamiętać, że sprowadzenie auta z USA wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak nadal jest to rozwiązanie korzystne finansowo. Jakie zatem opłaty należy ponieść przy sprowadzaniu auta z USA? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Koszty transportu samochodu z USA do Europy
  2. Podatek VAT, cło, oraz akcyza
  3. Import samochodu z USA - dodatkowe opłaty

Koszty transportu samochodu z USA do Europy

Transport samochodu z USA do Europy wiąże się z załatwieniem wielu formalności. Należy wziąć pod uwagę także dodatkowe opłaty. Między innymi, opłaty za fracht morski samochodu osobowego wynoszą około 900 dolarów. Natomiast kwota za transport lądowy samochodu z placu aukcyjnego do wybranego portu wynosi od 250 dolarów. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm, które trudnią się pośrednictwem w imporcie samochodów z USA. Dbają one o to, aby transport pojazdu odbył się bez zakłóceń oraz z uwzględnieniem wszelkich niezbędnych formalności.

Podatek VAT, cło oraz akcyza

Sprowadzenie auta z USA wiąże się z dokonaniem przez nabywcę kilku opłat importowych. Wśród nich jest cło, wynoszące 10% w przypadku samochodów osobowych. Pojazdy zabytkowe są natomiast zwolnione z tej opłaty. Kolejnym, ważnym aspektem jest akcyza, której wysokość jest uzależniona od pojemności silnika sprowadzanego auta. Wynosi ona od 3,1% do 18,6%. Import samochodów ze Stanów Zjednoczonych wiąże się także z uiszczeniem podatku VAT. W zależności od portu docelowego, może on wynosić od 19 do 23%. Jeśli sprowadzisz samochód do Niemiec, zapłacisz 19%, a gdy Twoje auto trafi do holenderskiego portu - 21%. W przypadku sprowadzenia auta do Polski, podatek wynosi 23%. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup auta zabytkowego, gdyż w tej sytuacji podatek wynosi 7-9%, w zależności od kraju. W przypadku importu samochodu zabytkowego, nabywca jest zwolniony z kosztów celnych i akcyzy.

Import samochodu z USA - dodatkowe opłaty

Chcąc sprowadzić samochód z USA, warto mieć świadomość wszystkich opłat, jakie mogą się pojawić w trakcie importu. Auta zza oceanu możemy kupić z różnych źródeł, a jednym z nich są domy aukcyjne. W tym przypadku konieczne będzie uiszczenie tzw. prowizji aukcyjnej. Wysokość opłaty jest ustalana na podstawie wartości licytowanego pojazdu. Można jednak określić, że jest to opłata od 400 dolarów. Jeśli skorzystamy z firmy zajmującej się importem samochodów z USA, musimy liczyć się z jednorazową opłatą za usługę sprowadzenia auta, która zazwyczaj wynosi około 3000 zł w przypadku samochodów osobowych. Zlecając import samochodu z USA specjalistom, możemy mieć jednak pewność, że wszelkie formalności zostaną należycie wypełnione, a transport samochodu przebiegnie pomyślnie i bez komplikacji. Kolejnym kosztem, który warto wziąć pod uwagę jest fakt, że auto sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych będzie wymagało modernizacji i dostosowania niektórych elementów, np. oświetlenia do przepisów panujących na terenie Europy.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.