Najbardziej opłacalne samochody z USA
Amerykański rynek motoryzacyjny obfituje w sprawdzone, a często także unikatowe na skalę europejską samochody. Jest ich tu dużo, są dostępne w różnych wersjach i łatwo natrafić na kolekcjonerską perełkę. Nawet po uwzględnieniu kosztów transportu, opłat i podatków cena auta – marki amerykańskiej i nie tylko – jest zazwyczaj niższa niż w Europie. Sprawdź, jakie kategorie i modele uchodzą za najbardziej opłacalne samochody z USA, i zainwestuj sprytnie!
Jakie auto z USA – na co zwrócić uwagę?
Sprowadzenie auta ze Stanów do Polski wiąże się z kosztami: transportem, cłem, akcyzą, podatkiem VAT. Natomiast samochód kupisz nawet 30–40% taniej. Aby maksymalnie podnieść opłacalność inwestycji, warto ją dobrze rozegrać, np. postarać się o obniżenie opłat lub o jak najwyższą „przebitkę” na rynku europejskim.
- Samochód z licytacji. Licytacje są w Stanach popularne i umożliwiają zakup samochodu naprawdę tanio; ceny wywoławcze często schodzą poniżej wartości rynkowej, a doświadczona osoba rozegra tę grę sprytnie. Taki zakup na aukcji możesz powierzyć nam – niczym nie ryzykujesz, bo jeśli nie wygramy, to nie poniesiesz żadnych kosztów. Wcześniej sprawdzamy auto w bazach Carfax i EpicVIN, możemy też zlecić odpłatną inspekcję. Na aukcje często wystawiane są samochody poleasingowe, pochodzące z likwidacji flot i od ubezpieczycieli: sprzedawcy przede wszystkim chcą się ich szybko pozbyć.
- Zwolnienie z opłat celnych i podatków. Do najkorzystniejszych grup pojazdów sprowadzanych z USA należą klasyki i samochody elektryczne. Takie auta są zwolnione z opłat celnych czy akcyzy, niższy jest również podatek VAT odprowadzany od ich zakupu. W przypadku pozostałych pojazdów akcyza jest z kolei uzależniona od pojemności silnika. Różnice są znaczne, bo dla silników do 2 litrów należność wynosi 3,1% wartości pojazdu, dla większych – sześć razy więcej. Stawkę obniża silnik hybrydowy typu HEV lub PLUG-IN.
- Samochody kilkuletnie. Najwięcej możesz zyskać na zakupie kilkuletnich samochodów używanych, ponieważ z reguły są one w znacznie lepszym stanie technicznym niż ich odpowiedniki w Europie. Dobre warunki do jazdy w USA owocują w postaci raczej rzadkich napraw aut, a pod kątem kolizji zwykle wystarczy sprawdzić historię samochodu w bazie Carfix. Samochody uszkodzone Amerykanie najczęściej sprzedają czy oddają ubezpieczycielowi. Sprowadzenie samochodu powypadkowego może się więc opłacić, zwłaszcza jeśli znasz rzetelnych mechaników lub chcesz nad nim pracować samodzielnie.
- Popularne na rynku modele z wysokiej klasy. Czteroletni pojazd wysokiej klasy jest w Europie wart więcej niż w Stanach. Samochody z tej grupy opłaca się nabywać i po niedługim czasie odsprzedawać – wówczas na inwestycji można korzystnie zarobić. Takie kilkulatki na rynku amerykańskim odznaczają się niższą ceną i lepszym stanem w porównaniu z odpowiednikami europejskimi. Drogie auta najszybciej tracą na wartości w ciągu kilku pierwszych lat, później utrzymują ją na stabilnym poziomie, bo cechują się znacznie lepszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi.
- Perełki kolekcjonerskie. Stare i kultowe amerykańskie auta opłaca się kupić w perspektywie zarówno krótko-, jak i długoterminowej (jeśli tylko masz możliwość utrzymać je w dobrym stanie). Dla kolekcjonerów legendarne auta z USA często są bezcenne – sky’s the limit, podobnie jak w przypadku sztuki. Warto więc szukać samochodów z historią, która kiedyś może stać się legendą – dla przykładu Ford Mustang z filmu Bullit sprzedano za prawie 4 miliony dolarów. Oczywiście trudno kupić taką perełkę tanio, ale inwestycja może się później wielokrotnie zwrócić.
Najbardziej opłacalne samochody z USA – w jakie kategorie celować?
Najbardziej opłacalne amerykańskie samochody do klasyki, modele luksusowe i auta elektryczne. Również uszkodzone samochody opłaca się wziąć pod uwagę, ale z dozą ostrożności. Ponieważ import auta ze Stanów to nasz sposób na życie, mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.
Samochody klasyki z Ameryki
Przez klasyki rozumiemy auta zabytkowe i kolekcjonerskie, a za takie uchodzą samochody liczące co najmniej 30 lat. Są one zwolnione z dodatkowych opłat – cła i akcyzy – i objęte tylko 7% VAT-em. Samochody kultowe w Stanach Zjednoczonych, które na europejskich drogach są prawdziwymi perełkami i zyskują na wartości, w USA kupisz znacznie taniej. Zabytków warto szukać raczej w ciepłych i suchych stanach, takich jak Kalifornia: kilkudziesięcioletnie auto bez śladu rdzy nie należy tu do rzadkości.
Jeśli tylko odpowiednio zaopiekujesz się klasykiem, to po kilku latach możesz ugrać naprawdę korzystny zwrot z inwestycji. Zabytkowego auta nie musisz dostosowywać do europejskich przepisów, więc odpadają jeszcze kolejne koszty.
Jeśli nie powierzysz tego zadania firmie takiej jak nasza, musisz jednak uważać – nie każdy 30-letni samochód kwalifikuje się do rejestracji jako zabytkowy. Musi jeszcze składać się z co najmniej 75% oryginalnych części (chociaż od tej zasady są wyjątki), a jego produkcja powinna zakończyć się 15 lat przed datą rejestracji.
Luksusowe samochody amerykańskie
Porównując zakup auta w USA i Europie, największe oszczędności można uzyskać przy sprowadzaniu pojazdów luksusowych. Nie tylko mają niższą cenę, lecz także cechują się lepszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i są wykonane z lepszych materiałów. Nie bez znaczenia jest też jakość amerykańskich dróg, które są bardziej zadbane niż te w Europie. Dzięki temu nawet kilkuletnie luksusowe amerykańskie auta są w znacznie lepszym stanie niż europejskie.
Samochody luksusowe z USA najlepiej kupić kilkuletnie, wtedy gdy już znacznie straciły na wartości – nawet o kilkadziesiąt procent. Po przystosowaniu do przepisów europejskich, będąc w naprawdę dobrym stanie technicznym, osiągną na naszym rynku znacznie wyższą wartość i utrzymają ją przez kolejne lata. Innym korzystnym rozwiązaniem może się okazać zakup uszkodzonego pojazdu: często za bezcen.
Oczywiście, samochody luksusowe wymagają uiszczenia opłaty celnej, pełnego VAT-u i akcyzy. Ponieważ za tę ekskluzywność zwykle odpowiada także duży silnik, akcyza może już sięgnąć maksymalnej stawki 18,6%. Możesz ją jednak obniżyć o połowę, jeśli kupisz samochód z silnikiem hybrydowym typu HEV lub PLUG-in, i zupełnie jej uniknąć w przypadku elektryka.
Im wyższa cena samochodu na amerykańskim rynku, tym większa jest też „przebitka” w stosunku do ceny rynkowej w Europie. W im droższy samochód zainwestujesz, tym więcej możesz na tej operacji zarobić.
Auto elektryczne z USA
Kolejną grupą samochodów sprowadzanych z USA najczęściej są elektryki: zupełnie pozbawione silników generujących spaliny. Ekologiczne samochody premiuje się dziś w ramach różnych programów mających na celu ograniczenie emisji spalin, stąd ich import zwolniono z akcyzy. Nie zapłacisz tego podatku także wtedy, gdy kupisz hybrydę z silnikiem typu PLUG-IN o pojemności do 2 litrów. Dzięki korzystnym warunkom do jazdy i infrastrukturze w Stanach kilkuletnie elektryki są zwykle w lepszym stanie niż ich europejskie odpowiedniki, a przy tym kosztują mniej. W przypadku elektryków sprowadzanie aut z USA ma jednak poważną wadę – inny standard ładowania. Uwzględnij więc w kosztach zakup przejściówek czy remontu domowej instalacji.
Przy podejmowaniu decyzji weź jeszcze pod uwagę konieczność dostosowania auta do przepisów europejskich. Procedura obejmuje zwykle wymianę reflektorów, świateł przeciwmgłowych, kierunkowskazów i licznika, czasem też opon. Konieczny może się okazać remont układu wydechowego lub silnika. Inwestycja z reguły wciąż się opłaca, ale szacując koszty prac, nie dasz się zaskoczyć.
Sprowadzanie samochodów uszkodzonych
Może niezwykle się opłacić – zwłaszcza gdy w grę wchodzą auta luksusowe lub gdy mamy do czynienia ze starszymi pojazdami zabytkowymi z historią (np. należały do kogoś znanego lub brały udział w ważnym wydarzeniu).
Amerykański rynek samochodowy ma to do siebie, że zwykle bardziej się tu opłaca kupić nowe auto niż je naprawiać. Pojazd powypadkowy lub z dużą usterką możesz tu nabyć w świetnych pieniądzach, jednak czy na tym zyskasz? W większości wypadków tak, ale to zależy. W tym przypadku dobrze byłoby już przeprowadzić płatną ekspertyzę, ponieważ historia pojazdu w bazie nie da pełnego obrazu. Warto też najpierw sprawdzić dostępność i cenę części i szacunkowe koszty pracy specjalistów. Zdecydowanie najbardziej opłaca się naprawić auto samodzielnie (przynajmniej to, co się da). Jeśli masz umiejętności, doświadczenie, warunki i ochotę na taką pracę, to tak – na zakupie pojazdu możesz zyskać. W innym przypadku ważne jest, aby wybrać dobry warsztat samochodowy: z niewygórowanymi stawkami za robociznę i lakierowanie i dobrymi opiniami. Możesz też zaoszczędzić na częściach, jeśli sam ich poszukasz na rynku wtórnym (np. Allegro, eBay, Otomoto) lub skorzystasz z rabatów na nowe – niestety warsztaty samochodowe zwykle oferują je po cenach maksymalnych.
Uszkodzonych aut najlepiej szukać na aukcjach amerykańskich lub bezpośrednio na stronach firm ubezpieczeniowych (takim sprzedającym z reguły zależy na szybkim pozbyciu się problemu, a to oznacza niższe ceny). Znajdziemy je dla Ciebie i przygotujemy propozycje do licytacji, zgodnie z Twoimi wymaganiami.
Zapraszamy Cię do Bryki z Ameryki! Szukamy wymarzonego pojazdu, sprawdzamy go, licytujemy, kupujemy i sprowadzamy do Polski, dopełniając po drodze wszelkich formalności, i podstawiamy auto pod Twoje drzwi – wszystko do 6 tygodni. Działamy?
FAQ:
- Jakie auto najbardziej się opłaca sprowadzić z USA?
Z USA najbardziej się opłaca sprowadzać amerykańskie pickupy i SUV-y (np. Dodge Durango, Jeep Grand Cherokee), muscle cary (np. Ford Mustang, Chevrolet Camaro, Dodge Challenger), auta sportowe (np. Chevrolet Corvette) i inne luksusowe modele. W atrakcyjnej cenie można też nabyć niemieckie i szwedzkie samochody w dobrym stanie (np. BMW, Mercedes, Audi, Volvo).
- Jakie auta można sprowadzić z USA bez konieczności uiszczenia akcyzy?
Z akcyzy są zwolnione samochody zabytkowe i kolekcjonerskie oraz auta elektryczne lub z silnikiem hybrydowym typu PLUG-IN o pojemności do 2 litrów.
- Ile trwa import samochodu ze Stanów?
Jeśli powierzysz całą procedurę wyspecjalizowanej firmie, takiej jak Bryki z Ameryki, otrzymasz samochód po maksymalnie 6 tygodniach od zakupu.