Jak dbać o lakier samochodu? Podpowiadamy

Opublikowano:
2.7.2024

Każdy kierowca pragnie, by jego auto było wiecznie piękne, zadbane i czyste. Istotne jest zarówno wnętrze samochodu, jak i jego karoseria. Aby lakier był błyszczący i pozbawiony rys, należy dbać o niego przez cały rok, a w szczególności zimą, kiedy jest narażony na działanie czynników zewnętrznych, które niekorzystnie wpływają na kondycję lakieru.

Spis treści:

  1. Jak dbać o lakier samochodu? – czynniki wpływające na jego stan
  2. Jak dbać o lakier w samochodzie?
  3. Jak dbać o karoserię samochodu zimą?

Jak dbać o lakier samochodu? – czynniki wpływające na jego stan

Na stan karoserii samochodowej mają ogromny wpływ warunki atmosferyczne. Lakier podatny jest na zmiany temperatur, przez co osłabia to jego strukturę, co może prowadzić do mikropęknięć. Promieniowanie UV także nie wpływa na niego korzystnie, ponieważ często prowadzi do zmatowienia. Z kolei zimą narażony jest na działanie soli drogowej i piasku. Do uszkodzeń prowadzą także wszelkie osady, takie jak małe kamyczki czy błoto pośniegowe. Wszystkie te czynniki skracają żywotność lakieru i obniżają jego kondycję, dlatego należy zastanowić się, jak dbać o lakier samochodu.

Jak dbać o lakier w samochodzie?

Podstawową czynnością, którą należy powtarzać, bez względu na porę roku jest mycie samochodu. Należy dokładnie pozbyć się brudu z każdego elementu. Najpopularniejszą metodą jest myjnia bezdotykowa. Istotne jest tutaj jednak zachowanie odpowiedniej kolejności. Rozpoczynamy od nałożenia szamponu, a następnie dokładnym spłukaniu go, później wosk, a na koniec mycie wodą demineralizowaną, która zabezpieczy przed powstaniem zacieków. Jest to szybkie i proste rozwiązanie, jednak istnieją także inne metody. Jednak, jak dbać o lakier w samochodzie, to należy unikać myjni automatycznych, które mogą rysować powierzchnię.

Jak dbać o karoserię samochodu zimą?

Zimą szczególnie należy uważać podczas odśnieżania, wiec należy używać szczotek z miękkim włosiem. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki do pielęgnacji lakieru. Jak dbać o biały lakier w samochodzie, to tylko z produktami przeznaczonymi do tego typu karoserii. Jednym z zalecanych produktów jest wosk, który chroni strukturę przed promieniami UV, a także zmniejsza osadzanie się brudu. Kiedy chcemy pozbyć się małych rys i mikrouszkodzeń, możemy zastosować polerowanie, dzięki czemu lakier stanie się nieskazitelny i błyszczący. Należy pamiętać, że sprowadzając samochody z ameryki, trzeba skontrolować stan nie tylko techniczny, ale także karoserii, żeby nie narazić się na dodatkowe koszty.

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Amerykańska motoryzacja - Historia amerykańskich samochodów

Auta amerykańskie są znane na całym świecie, ponieważ to właśnie w USA znajduje się szereg firm, które produkują w ciągu roku miliony samochodów. Należą do nich zarówno marki amerykańskie, takie jak Ford czy General Motors, jak zagraniczne, czyli m.in. Toyota, Nissan, Honda, Hyundai, KIA, Mitsubishi, Mercedes, BMW i Volvo. Dziś pokrótce omówimy historię amerykańskiego rynku motoryzacyjnego.

Ile może kosztować renowacja auta ze Stanów Zjednoczonych?

Samochody zza Oceanu właściwie od pierwszych modeli cieszą się dużym zainteresowaniem wielu pasjonatów motoryzacji. Kiedyś były one ciekawostką dla osób mieszkających w Europie, jednak dzisiaj sprowadzenie takiego auta nie powinno stanowić większych problemów. Koszty jego renowacji wcale nie muszą być tak wysokie, jak mogłoby się wydawać.

Dlaczego warto importować samochody elektryczne z USA?

Jeśli chcesz kupić samochód elektryczny, zwróć uwagę na amerykańskiego lidera rynku. Dostępne w sprzedaży modele są zróżnicowane, niskie koszty eksploatacji, a także szeroki wybór najnowocześniejszych modeli sprawiają, że auta elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zapoznaj się z naszym wpisem i sprawdź, dlaczego warto importować samochody elektryczne z USA.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.