Jak dbać o lakier samochodu? Podpowiadamy

Opublikowano:
2.7.2024

Każdy kierowca pragnie, by jego auto było wiecznie piękne, zadbane i czyste. Istotne jest zarówno wnętrze samochodu, jak i jego karoseria. Aby lakier był błyszczący i pozbawiony rys, należy dbać o niego przez cały rok, a w szczególności zimą, kiedy jest narażony na działanie czynników zewnętrznych, które niekorzystnie wpływają na kondycję lakieru.

Spis treści:

  1. Jak dbać o lakier samochodu? – czynniki wpływające na jego stan
  2. Jak dbać o lakier w samochodzie?
  3. Jak dbać o karoserię samochodu zimą?

Jak dbać o lakier samochodu? – czynniki wpływające na jego stan

Na stan karoserii samochodowej mają ogromny wpływ warunki atmosferyczne. Lakier podatny jest na zmiany temperatur, przez co osłabia to jego strukturę, co może prowadzić do mikropęknięć. Promieniowanie UV także nie wpływa na niego korzystnie, ponieważ często prowadzi do zmatowienia. Z kolei zimą narażony jest na działanie soli drogowej i piasku. Do uszkodzeń prowadzą także wszelkie osady, takie jak małe kamyczki czy błoto pośniegowe. Wszystkie te czynniki skracają żywotność lakieru i obniżają jego kondycję, dlatego należy zastanowić się, jak dbać o lakier samochodu.

Jak dbać o lakier w samochodzie?

Podstawową czynnością, którą należy powtarzać, bez względu na porę roku jest mycie samochodu. Należy dokładnie pozbyć się brudu z każdego elementu. Najpopularniejszą metodą jest myjnia bezdotykowa. Istotne jest tutaj jednak zachowanie odpowiedniej kolejności. Rozpoczynamy od nałożenia szamponu, a następnie dokładnym spłukaniu go, później wosk, a na koniec mycie wodą demineralizowaną, która zabezpieczy przed powstaniem zacieków. Jest to szybkie i proste rozwiązanie, jednak istnieją także inne metody. Jednak, jak dbać o lakier w samochodzie, to należy unikać myjni automatycznych, które mogą rysować powierzchnię.

Jak dbać o karoserię samochodu zimą?

Zimą szczególnie należy uważać podczas odśnieżania, wiec należy używać szczotek z miękkim włosiem. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki do pielęgnacji lakieru. Jak dbać o biały lakier w samochodzie, to tylko z produktami przeznaczonymi do tego typu karoserii. Jednym z zalecanych produktów jest wosk, który chroni strukturę przed promieniami UV, a także zmniejsza osadzanie się brudu. Kiedy chcemy pozbyć się małych rys i mikrouszkodzeń, możemy zastosować polerowanie, dzięki czemu lakier stanie się nieskazitelny i błyszczący. Należy pamiętać, że sprowadzając samochody z ameryki, trzeba skontrolować stan nie tylko techniczny, ale także karoserii, żeby nie narazić się na dodatkowe koszty.

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Najczęściej sprowadzane auta z USA przez Polaków

Samochody są sprowadzane z USA z różnych powodów. Jedną z głównych przyczyn jest atrakcyjna cena amerykańskich pojazdów, zwłaszcza tych używanych. Oczywiście, na korzystne ceny wpływa wiele czynników, takich jak rok produkcji, marka, model, czy stan techniczny pojazdu. Amerykański rynek samochodowy oferuje ogromny wybór modeli, które są rzadko spotykane na polskich drogach.

Luksusowe samochody sportowe w niemieckim wydaniu - Porsche 911 Turbo, 911 Carrera S, 911 GT3 i Panamera Turbo S

Drogie auta, a w szczególności luksusowe samochody sportowe od zawsze fascynują miłośników motoryzacji, a jedną z najważniejszych marek jest Posche. Firma została założona w 1931 r. i począwszy od modelu 356 rozpala wyobraźnię kierowców z całego świata i gości na plakatach w pokojach nastolatków. W tym artykule przyjrzymy się najciekawszym modelom ze współczesnej historii marki.

Koszty sprowadzenia auta z USA. Ile kosztuje sprowadzenie auta z Ameryki?

Rozważasz import swojego wymarzonego samochodu z Ameryki, ale martwią Cię koszty sprowadzenia auta z USA? Przed podjęciem decyzji o udziale w licytacji warto zorientować się w obowiązujących opłatach. Należą do nich m.in. opłaty transportowe, akcyza, cło i podatek VAT. Choć lista jest długa, nie oznacza to, że sprowadzenie auta z USA jest nieopłacalne. Ceny samochodów zza oceanu są naprawdę atrakcyjne w stosunku do rynku europejskiego, a w ostatecznym rozrachunku przedsięwzięcie jest korzystne finansowo. Jeśli zastanawiasz się nad importem pojazdu ze Stanów Zjednoczonych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł – wyjaśniamy w nim, jak dokładnie wyglądają koszty importu auta z USA.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.