Jak dbać o lakier samochodu? Podpowiadamy

Opublikowano:
2.7.2024

Każdy kierowca pragnie, by jego auto było wiecznie piękne, zadbane i czyste. Istotne jest zarówno wnętrze samochodu, jak i jego karoseria. Aby lakier był błyszczący i pozbawiony rys, należy dbać o niego przez cały rok, a w szczególności zimą, kiedy jest narażony na działanie czynników zewnętrznych, które niekorzystnie wpływają na kondycję lakieru.

Spis treści:

  1. Jak dbać o lakier samochodu? – czynniki wpływające na jego stan
  2. Jak dbać o lakier w samochodzie?
  3. Jak dbać o karoserię samochodu zimą?

Jak dbać o lakier samochodu? – czynniki wpływające na jego stan

Na stan karoserii samochodowej mają ogromny wpływ warunki atmosferyczne. Lakier podatny jest na zmiany temperatur, przez co osłabia to jego strukturę, co może prowadzić do mikropęknięć. Promieniowanie UV także nie wpływa na niego korzystnie, ponieważ często prowadzi do zmatowienia. Z kolei zimą narażony jest na działanie soli drogowej i piasku. Do uszkodzeń prowadzą także wszelkie osady, takie jak małe kamyczki czy błoto pośniegowe. Wszystkie te czynniki skracają żywotność lakieru i obniżają jego kondycję, dlatego należy zastanowić się, jak dbać o lakier samochodu.

Jak dbać o lakier w samochodzie?

Podstawową czynnością, którą należy powtarzać, bez względu na porę roku jest mycie samochodu. Należy dokładnie pozbyć się brudu z każdego elementu. Najpopularniejszą metodą jest myjnia bezdotykowa. Istotne jest tutaj jednak zachowanie odpowiedniej kolejności. Rozpoczynamy od nałożenia szamponu, a następnie dokładnym spłukaniu go, później wosk, a na koniec mycie wodą demineralizowaną, która zabezpieczy przed powstaniem zacieków. Jest to szybkie i proste rozwiązanie, jednak istnieją także inne metody. Jednak, jak dbać o lakier w samochodzie, to należy unikać myjni automatycznych, które mogą rysować powierzchnię.

Jak dbać o karoserię samochodu zimą?

Zimą szczególnie należy uważać podczas odśnieżania, wiec należy używać szczotek z miękkim włosiem. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki do pielęgnacji lakieru. Jak dbać o biały lakier w samochodzie, to tylko z produktami przeznaczonymi do tego typu karoserii. Jednym z zalecanych produktów jest wosk, który chroni strukturę przed promieniami UV, a także zmniejsza osadzanie się brudu. Kiedy chcemy pozbyć się małych rys i mikrouszkodzeń, możemy zastosować polerowanie, dzięki czemu lakier stanie się nieskazitelny i błyszczący. Należy pamiętać, że sprowadzając samochody z ameryki, trzeba skontrolować stan nie tylko techniczny, ale także karoserii, żeby nie narazić się na dodatkowe koszty.

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Auta z Kanady - Czy warto sprowadzać?

W ostatnim czasie wiele osób bierze pod uwagę import pojazdu z Kanady. Z każdym rokiem rośnie zainteresowanie sprowadzaniem samochodów spoza Europy. W wielu przypadkach jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala na zakup auta, którego nie można dostać na przykład w Polsce, czy u naszych najbliższych sąsiadów. Zobacz koniecznie, czy jest to również korzystne rozwiązanie dla ciebie i co takiego możesz na tym zyskać.

Amerykańska motoryzacja - Historia amerykańskich samochodów

Auta amerykańskie są znane na całym świecie, ponieważ to właśnie w USA znajduje się szereg firm, które produkują w ciągu roku miliony samochodów. Należą do nich zarówno marki amerykańskie, takie jak Ford czy General Motors, jak zagraniczne, czyli m.in. Toyota, Nissan, Honda, Hyundai, KIA, Mitsubishi, Mercedes, BMW i Volvo. Dziś pokrótce omówimy historię amerykańskiego rynku motoryzacyjnego.

Kompletny przewodnik po akcyzie na samochody sprowadzane z USA

Akcyza na auta z USA – jak ją obliczyć? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Sprowadzanie samochodów z USA to popularna praktyka ze względu na dobry stan techniczny aut, szeroki wybór modeli oraz atrakcyjne ceny. Współczesny importer musi jednak na bieżąco śledzić zmieniające się przepisy, aby nie natknąć się na nieprzyjemne niespodzianki. Jednym z kluczowych aspektów na drodze do posiadania auta zza oceanu jest właściwe rozumienie i skalkulowanie akcyzy. W tej publikacji przybliżymy, jak oblicza się akcyzę na auta z USA, w tym także akcyzę na uszkodzone auto z USA.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.